Велимировна тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велимировна тврдина
Податотека:SK 254 Kljuc Velimirovi dvori.jpg
Поглед кон тврдината
Општи податоци
ГрадВалево
ЗемјаСрбија

Велимировната тврдина се наоѓа во близина на градот Валево, Србија. Денеска, од тврдината има останато само рушевини[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)