Галич (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Галич
Општи податоци
ГрадКосовска Митровица
ЗемјаКосово

Тврдината Галич е тврдина која се наоѓа во близина на Косовска Митровица, Косово. Оваа тврдина била изградена во античко време и играла важна улога во Рашка. Во 1149 година била разрушена од страна на Византија. Дееска, од неа има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)