Галич (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Галич
Општи податоци
ГрадКосовска Митровица
ЗемјаКосово


Тврдината Галич е тврдина која се наоѓа во близина на Косовска Митровица, Косово. Оваа тврдина била изградена во античко време и играла важна улога во Рашка. Во 1149 година била разрушена од страна на Византија. Дееска, од неа има останато само рушевини.