Видин Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видин Град
Карта
Општи податоци
ГрадЛозница
ЗемјаСрбија
Координати44°37′57″ N; 19°20′08″ E / 44.6325° СГШ; 19.335556° ИГД / 44.6325; 19.335556

Видин Град се наоѓа во близина на градот Лозница, на врвот Видоевице, Србија. Денеска, од тврдината има останато само рушевини[1]

Еден од зачуваните ѕидови во Видин Град

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)