Татомиров Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Татомиров Град
Општи податоци
ГрадСокобања
ЗемјаСрбија

Татомиров Град е тврдина која се наоѓа во близина на Сокобања, Србија. Од тврдината денеска има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)