Браничево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Браничево
Општи податоци
ЗемјаСрбија

Тврдината Браничево се наоѓа во близина на градот Пожаревац, Србија. Се смета дека тврдината била изградена во средновековието, на местото на античкиот Виминацијум. Во 1124 година, тврдината била разрушена[1].

Градот Браничево бил воена тврдина и трговски центар кој во историја на Византија во 11 и 12 веку и во српска историја 13 и 14 век имал значајна улога. Со ископавања е утврдено постоење на бедем на Долниот град, пронајдена е и кула и една градба за која се претпоставува дека била благородничка куќа со работилница.

Браничево било едно од најзначајните подрачја на српските земји во средниот век.

Наводи[уреди | уреди извор]