Тврдина Солотник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Солотник
Solotnik iz daljine6.jpg
Општи податоци
ГрадСолотуша
ЗемјаСрбија

Тврдината Солотник е тврдина која се наоѓа во село Солотуша, во близина на градот Баина Башта, Србија. Тврдината не се споменува во историските извори, поради кое е невозможно да се утврди точно кога била изградена, но сепак се смета дека тоа било во средновековието. Денеска, од тврдината има останато рушевини, покрај ѕидините кои имаат неправилен четриаголник со дебелина од 2 метри.

Литература[уреди | уреди извор]