Тврдина Козал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Козал
Општи податоци
ГрадКнежевац
ЗемјаСрбија

Тврдината Козал е тврдина која се наоѓа во близина на градот Кнежевац, Србија. Во 1187 година, тврдината се наоѓала во рацете на Византија, по кое била освоена од страна на Стефан Немања. Денеска, од неа има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)