Тврдина Козал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Козал
Општи податоци
ГрадКнежевац
ЗемјаСрбија

Тврдината Козал е тврдина која се наоѓа во близина на градот Кнежевац, Србија. Во 1187 година, тврдината се наоѓала во рацете на Византија, по кое била освоена од страна на Стефан Немања. Денеска, од неа има останато само рушевини.