Тврдина Темац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Темац
Карта
Општи податоци
ГрадПирот
ЗемјаСрбија

Тврдината Темац е тврдина која се наоѓа во близина на градот Пирот, Србија. За првпат се споменува во 1409 година. Од тврдината денеска има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)