Тврдина Темац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Темац
Општи податоци
ГрадПирот
ЗемјаСрбија

Тврдината Темац е тврдина која се наоѓа во близина на градот Пирот, Србија. За првпат се споменува во 1409 година. Од тврдината денеска има останато само рушевини.