Прокупска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прокупска тврдина
Карта
Општи податоци
ГрадПрокупле
ЗемјаСрбија

Прокупската тврдина е тврдина која се наоѓа во близина на градот Прокупле, Србија. Денеска, од неа има останато само рушевини. Денешната тврдина, својот изглед ја добила во 14 век, а целта на нејзината изградба била заштита на градот од Османлиите. Сепак, се знае дека истата била изградена врз тврдина која датирала од античко време. Во внатрешноста на тврдината се наоѓале две цркви кои биле изградени во 10 век односно во 14 век. Денеска, од тврдината има останато само нејзиниот темел, освен цитаделата и кулата која го има зачувана својот изглед.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Предраг Ђидић, „Тврђаве и остаци утврђених градова“, Белград 2008.