Кучајна (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Кучајна
Општи податоци
ГрадКучево
ЗемјаСрбија

Тврдината Кучајна е тврдина која се наоѓа воблизина на Кучево, Србија, над рудникот Кучево. Денеска, од неа има остатоци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)