Смедеревска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смедеревска тврдина
Smederevo small town panorama 2.jpg
Општи податоци
ГрадСмедерево
ЗемјаСрбија

Смедеревската тврдина е тврдина која се наоѓа во градот Смедерево, Србија, покрај реката Дунав. Тврдината била изградена од страна на Ѓурак Бранковиќ во 15 век.