Калаја (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Калаја
Карта
Општи податоци
ГрадПризрен
ЗемјаКосово

Тврдината Калаја е тврдина која се наоѓа во близина на градот Призрен, Косово. Тврдината некогаш била престолнина на српската држава. Таа била изградена во времето на Византија, а Стефан Душан а подоцна и Османлиите ја прошириле. За првпат, тврдината се споменува во времето на Василиј II Македонецот. Овде, бил прогласен за цар и Константин Бодин. Во времето на Стефан Првовенчани, оваа територија била во составот на Србија. Царот Душан ја проширил тврдината и градот Призрен го прогласил за престолнина, кое во тоа време честопати го нарекувале Српски Цариград. тврдината била подоцна во владение на династија Балшичи до 1376 година, како и во составот на државата на Вук Бранковиќ. Во 1455 година ја зазеле Османлиите, во чие време тврдината била на неколкупати проширувана и реконструирана.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)