Ковин (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Ковин
Остатоци од тврдината
Карта
Општи податоци
ГрадПриеполе
ЗемјаСрбија

Тврдината Ковин е тврдина која се наоѓа во близина на градот Приеполе, Србија. Не е познато кога точно била изградена тврдината, но се смета дека тоа било од Антика|античко време. По Косовската битка во 1389 година, Османлиите го зазеле градот, од кој денеска има останато само една кула.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)