Стража (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Стража
Општи податоци
ГрадДолни Милановац
ЗемјаСрбија

Тврдината Стража е тврдина која се наоѓа во близина на градот Долни Милановац, Србија. Денеска од истата има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)