Тврдина Бован

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Бован
Општи податоци
ГрадАлексинац
ЗемјаСрбија

Тврдината Бован се наоѓа во близина на градот Алексинац, Србија. Тврдината најверојатно била изградена на местото на поранешната римска кастра Praesidium Pompei. Градот во минатото бил главен извор на сол. Најстарите извори околу постоењето на тврдината се од 1395 година. Во 1413 година, таа била заземена од страна на Османлиите.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)