Милешевац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Милешевац
Milesevac sa zvonikom.jpg
Поглед на Милешевац од манастирот Милешева
Општи податоци
ГрадПриеполе
ЗемјаСрбија

Тврдината Милешевац е тврдина која се наоѓа во југозападна Србија, кај реката Милешевка, во близина на градот Приеполе. Тврдината за првпат се споменува во 1444 година, но се претпоставува дека била изградена во првата половина на 13 век. Оваа тврдрина била во надлежност на Стефан Вукчиќ Косача до 1454 година, кога била заемена од страна на Османлиите. Веќе во 17 век, името на тврдината се јавува како Хисарџик (од турскиот збот Хисар, кое значи тврдина). Денеска, објектот е споменик на ултурата во Србија. Во периодот од 1976 до 1980 година, тврдината била археолошки проучувана, а потота и обновена.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)