Вишеград (Ниш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишеград
Општи податоци
ГрадНиш
ЗемјаСрбија

Тврдината Вишеград е тврдина која се наоѓа во близина на градот Ниш, Србија. Денеска, од тврдината има останато само рушевини[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)