Тврдина Мал Петрич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Мал Петрич
Карта
Општи податоци
ГрадУрошевац
ЗемјаСрбија

Тврдината Мал Петрич е тврдина која се наоѓа во близина на градот Урошевац, Србија. Тврдината се наоѓа на 860 метри надморска висина. Се претпоставува дека градот имал неправилна прагоаголна форма од кој има останато само бедем на кој се наоѓа и влезнаа капија. Не се знае точно дали тврдината имала кула.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Здравковић, Иван (1975). Средњовековни градови и дворци на Косову. Београд.