Тврдина Благотин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Благотин
Општи податоци
ГрадКрушевац
ЗемјаСрбија


Тврдината Благотин се наоѓа во близина на градот Крушевац, Србија. Денеска, од тврдината има останато само нејзините темели и две кули.

Глинен модел на зрно пченица од локалитетот Благотин