Тврдина Благотин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Благотин
Општи податоци
ГрадКрушевац
ЗемјаСрбија
Глинен модел на зрно пченица од наоѓалиштето Благотин

Тврдината Благотин се наоѓа во близина на градот Крушевац, Србија. Денеска, од тврдината има останато само нејзините темели и две кули.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)