Велики Петрич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Велики Петрич
Карта
Општи податоци
Градблиску Урошевац
ЗемјаКосово

Тврдината Велики Петрич се наоѓа во Србија, по текот на реката Неродимка, во близина на градот Урошевац. Тврдината била изградена во средновековието. Денеска, од тврдината има останато само ѕидините и една кула. Патот до тврдината е тешко преоден[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јастребов, Иван (2018). Стара Србија и Албанија, pp. 219., 220. Београд: Службени гласник