Зелен град (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зелен град
Zelen grad.jpg
Општи податоци
ГрадЛесковац
ЗемјаСрбија

Зелен град е средновековен град тврдина која се наоѓа во близина на градот Лесковац, Србија. Тврдината припаѓала на српскиот војвода Никола Скобалиќ. Денеска, од неа има останато само рушевини.