Зелен град (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелен град
Општи податоци
ГрадЛесковац
ЗемјаСрбија

Зелен град е средновековен град тврдина која се наоѓа во близина на градот Лесковац, Србија. Тврдината припаѓала на српскиот војвода Никола Скобалиќ. Денеска, од неа има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)