Тврдина Крчмаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Крчмаре
Општи податоци
ГрадВаљево
ЗемјаСрбија

Тврдината Крчмаре е тврдина која се наоѓа во близина на градот Ваљево, Србија. Денеска од неа има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)