Тврдина Баба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Баба
Општи податоци
ГрадПараќин
ЗемјаСрбија


Тврдината Баба се наоѓала во близина на Параќин, Србија. Тврдината е позната и како Градот на Павле Орловиќ. За рушењето на тврдината, најдобро тоа го објаснил Феликс Каниц кога престојувал во Србија.