Тврдина Баба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Баба
Општи податоци
ГрадПараќин
ЗемјаСрбија

Тврдината Баба се наоѓала во близина на Параќин, Србија. Тврдината е позната и како Градот на Павле Орловиќ. За рушењето на тврдината, најдобро тоа го објаснил Феликс Каниц кога престојувал во Србија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)