Врмџа (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Врмџа
Општи податоци
ГрадВрмџа
ЗемјаСрбија


Тврдината Врмџа е тврдина која се наоѓа во близина на Нови Сад, кај Врмџа, Србија. Тврдината била изградена во римско време. Подоцна, во Византија, таа била проширена во 530 година, а во времето на Династија Немањиќ служела како погранична зона со Бугарија. Во 1412 година паднала во рацете на Османлиите. Денеска има остатоци од тврдината.

Галерија[уреди | уреди извор]