Врмџа (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Врмџа
Карта
Општи податоци
ГрадВрмџа
ЗемјаСрбија

Тврдината Врмџа е тврдина која се наоѓа во близина на Нови Сад, кај Врмџа, Србија. Тврдината била изградена во римско време. Подоцна, во Византија, таа била проширена во 530 година, а во времето на Династија Немањиќ служела како погранична зона со Бугарија. Во 1412 година паднала во рацете на Османлиите. Денеска има остатоци од тврдината.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)