Тврдина Превешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Превешт
Општи податоци
ГрадТрстеник
ЗемјаСрбија

Тврдината Превешт е тврдина која се наоѓа во близина на градот Трстеник, Србија. Денеска, од тврдината има останато само т.н. Мал град.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)