Бечејска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бечејска тврдина
Општи податоци
ГрадБечеј
ЗемјаСрбија

Бечејската тврдина се наоѓа во градот Бечеј, Србија. Тврдината се наоѓала во составот на Кралство Унгарија. Денеска, таа е срушена до темел.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)