Велетин (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Велетин
Општи податоци
ЗемјаКосово

Тврдината Велетин се наоѓа во Косово, во близина на манастирот Грачаница. Тврдината била изградена во времето на Византија, иако се смета дека била подигнета на местото на поранешна античка тврдина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)