Велетин (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Велетин
Општи податоци
ЗемјаКосово

Тврдината Велетин се наоѓа во Косово, во близина на манастирот Грачаница. Тврдината била изградена во времето на Византија, иако се смета дека била подигнета на местото на поранешна античка тврдина.