Радошевац (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Радошевац
Општи податоци
ГрадПирот
ЗемјаСрбија

Тврдината Радошевац е тврдина која се наоѓа во близина на градот Пирот, Србија. Денеска, од тврдината има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)