Годун (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Годун
Општи податоци
ГрадУжице
ЗемјаСрбија

Тврдината Годун е тврдина која се наоѓа во близина на Ужице, Србија. Дееска, од неа има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)