Тврдина Беркасово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Беркасово
Општи податоци
ГрадБеркасово, Војводина
ЗемјаСрбија


Тврдината Беркасово се наоѓа во селото Беркасово, Србија. Позната е и како Деспотовец, според српскиот деспот Јован Бранковиќ. Денеска, не е познато кога точно била изградена тврдината, но се знае дека Османлиите ја освоиле во 1526 година.