Тврдина Беркасово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Беркасово
Карта
Општи податоци
ГрадБеркасово, Војводина
ЗемјаСрбија

Тврдината Беркасово се наоѓа во селото Беркасово, Србија. Позната е и како Деспотовец, според српскиот деспот Јован Бранковиќ. Денеска, не е познато кога точно била изградена тврдината, но се знае дека Османлиите ја освоиле во 1526 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)