Тврдина Голубан

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Голубан)
Тврдина Голубан
Општи податоци
ГрадКрагуевац
ЗемјаСрбија

Тврдината Голубан е тврдина која се наоѓа во градот Крагуевац, Србија. Дееска, од неа има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)