Врдничка кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врдничка кула
Fg vrdnik3.jpg
Поглед кон кулата
Општи податоци
ГрадВрдник
ЗемјаСрбија

Врдничката кула е тврдина која се наоѓа во близина на Нови Сад, кај Врдник, Србија. Тврдината за првпат се споменува во 1315 година. Денеска, од неа има останато само кулата.