Врдничка кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Врдничка кула
Поглед кон кулата
Карта
Општи податоци
ГрадВрдник
ЗемјаСрбија

Врдничката кула е тврдина која се наоѓа во близина на Нови Сад, кај Врдник, Србија. Тврдината за првпат се споменува во 1315 година. Денеска, од неа има останато само кулата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)