Тврдина Кулич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Кулич
Рушевини од градот Кулич
Карта
Општи податоци
ЗемјаСрбија

Тврдината Кулич е тврдина која се наоѓа во Србија. Кулич е назив за некогашната тврдина чија кула имала функција како светилник, и се наоѓала покрај реката Дунав. Таа била изградена уште во античко време. Диоклецијан во 285 година на ова место го победил Карин.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)