Тврдина Кулич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Кулич
Kulic-grad-(1) 1383148850.jpg
Рушевини од градот Кулич
Општи податоци
ЗемјаСрбија

Тврдината Кулич е тврдина која се наоѓа во Србија. Кулич е назив за некогашната тврдина чија кула имала функција како светилник, и се наоѓала покрај реката Дунав. Таа била изградена уште во античко време. Диоклецијан во 285 година на ова место го победил Карин.