Тврдина Борач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Борач
Tvrdjava Borac na Krsu Donzon2.jpg
Остатоци од Донжон Кула
Општи податоци
ГрадКниќ
ЗемјаСрбија

Тврдината Борач се наоѓа во близина на градот Книќ, Србија. До тврдината може да се стигне само преку нејзината северна страна. Не е познато кога точно била изградена, но се смета дека било во околу 1389 година, односно по Косовската битка. Во 1438 година, истата била заземена од страна на Османлиите. Денска, од тврдината има останато само ѕидините и остатоци од четирите кули.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предраг Ђидић, „Тврђаве и остаци утврђених градова“ , Београд, 2008.