Тврдина Кулина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Кулина
Општи податоци
ГрадАлексинац
ЗемјаСрбија

Тврдината Кулина е тврдина која се наоѓа во близина на Алексинац, Србија. Денеска, од неа има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)