Брњаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Брњаци
Brnjak Bridge.jpg
Мост во Брњаци
Општи податоци
ГрадКосовска Митровица
ЗемјаКосово

Тврдината Брњаци се наоѓа во близина на градот Косовска Митровица, Косово. Тврдината била кралски дворец на Јелена Анжујска, сопруга на Стефан Урош I[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)