Брњаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Брњаци
Brnjak Bridge.jpg
Мост во Брњаци
Општи податоци
ГрадКосовска Митровица
ЗемјаКосово


Тврдината Брњаци се наоѓа во близина на градот Косовска Митровица, Косово. Тврдината била кралски дворец на Јелена Анжујска, сопруга на Стефан Урош I.