Прејди на содржината

Тврдина Козник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Козник
Карта
Општи податоци
ГрадБрус
ЗемјаСрбија

Тврдината Козник е тврдина која се наоѓа во градот Брус, Србија. Тврдината била седиште најверојатно на Радич Поступовиќ. Денеска од истата има останато само рушевини.[1]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)