Тврдина Јелеч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Јелеч
Jelec-2.jpg
Општи податоци
ГрадНови Пазар
ЗемјаСрбија

Тврдината Јелеч е тврдина која се наоѓа во близина на градот Нови Пазар, Србија. Во близина на оваа тврдина, во 1282 година, во близина на тврдината, српскиот крал Драгутин ја повредил својата нога, трагајќи по лов. Тврдината е споменета и во 1314 година, а подоцна во 14 век била заземена од страна на Османлиите. Во нивно време, тврдината немала некое големо значење. Денеска, од неа има останато само рушевини, но зачувана е дел од капијата, цистерната за вода и некои ѕидини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)