Тврдина Сталач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Сталач
Stalać Fortress.jpg
Тврдина Сталач
Општи податоци
ЗемјаСрбија

Тврдината Сталач е тврдина која се наоѓа во близина на Сталач, Србија. Денеска од неа има останато само нејзината кула. Се смета дека кулата била изградена од страна на кнез Лазар Хребелановиќ на остатоците од античката тврдина и црква од која денеска има останато само нејзината порта на која пишува дека била изградена во 1384 година во Милано.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)