Тројанов град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тројанов град
Trojanov Grad.JPG
Тројанов град
Општи податоци
ГрадЦер
ЗемјаСрбија

Тројанов град е тврдина која се наоѓа на планината Цер, Србија. Денеска, од неа може да се види одбранбениот ѕид кој се наоѓа на 800 метри надморска висина. Објектот се поврзува со митскиот демон Тројан.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)