Шабачки Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Шабачки Град
Šabac, Šabačka tvrđava 004.jpg
Шабачка тврдина
Општи податоци
ГрадШабац
ЗемјаСрбија

Тврдината Шабачки Град се наоѓа во градот Шабац, Србија. врдината е позната и како Заслон или Сава, а во османлиско време била позната како Бигир Делен. Тврдината била изградена во 1471 година од страна на Исабег Исаковиќ. Денеска, од неа има останато само нејзината јужна страна со двете кули. Северната страна била разрушена од реката Сава.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)