Дворска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дворска тврдина
Општи податоци
ГрадКрупан
ЗемјаСрбија

Дворската тврдина е тврдина која се наоѓа во близина на градот Крупан, Србија. Се смета дека оваа тврдина припаѓала на Драгутин Немања. Денеска од истата има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)