Тврдина Рудник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Сребрница
Општи податоци
ГрадРудник
ЗемјаСрбија

Тврдината Сребрница е тврдина која се наоѓа во Србија на планината Рудник. По Косовската битка, тврдината била седиште на војводата Никола Зоиќ. Денеска, точната локација на тврдината не се знае.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)