Тврдина Рудник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Сребрница
Општи податоци
ГрадРудник
ЗемјаСрбија

Тврдината Сребрница е тврдина која се наоѓа во Србија на планината Рудник. По Косовската битка, тврдината била седиште на војводата Никола Зоиќ. Денеска, точната локација на тврдината не се знае.