Тврдина Баноштор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Баноштор
Општи податоци
ГрадБаноштор
ЗемјаСрбија

Тврдината Баноштор се наоѓала во близина на Баноштор, Срем, Србија. Точната местоположба за тоа каде се наоѓала тврдината не е позната. Познато е дека во близина на местото се наоѓал каструм од римско време под името Бононија, чија локација исто така не е позната но се смета дека на неговата основа била подигната тврдина по името Кеу, Кеве и Кует. Татарите во 1241 година го ограбиле овој регион и се смета дека ја срушиле и самата тврдина.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)