Тврдина Баноштор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Баноштор
Општи податоци
ГрадБаноштор
ЗемјаСрбија

Тврдината Баноштор се наоѓала во близина на Баноштор, Срем, Србија. Точната локација за тоа каде се наоѓала тврдината не е познато. Познато е дека во близина на естото се наоѓал каструм од римско време под името Бононија, чија локација исто така не е позната но се смета дека на неговата основа била подигната тврдина по името Кеу, Кеве и Кует. Татарите во 1241 година го опљачкале овој регион и се смета дека ја срушиле и самата тврдина[1] .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)