Војска (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тврдина Војска
Општи податоци
ГрадЈагодина
ЗемјаСрбија

Тврдината Војска е тврдина која се наоѓа во близина на градот Јагодина, Србија. Оваа тврдина била изградена во античко време. Денеска, од неа има останато само рушевини[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)