Костаник (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Костајник (тврдина))
Тврдина Костаник
Општи податоци
ГрадКрупањ
ЗемјаСрбија

Тврдината Костаник е тврдина која се наоѓа во близина на градот Крупањ, Србија. За првпат, тврдината се споменува во 15 век. денеска од неа има останато само рушевини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)