Костаник (тврдина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Костајник (тврдина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Костаник
Општи податоци
ГрадКрупањ
ЗемјаСрбија

Тврдината Костаник е тврдина која се наоѓа во близина на градот Крупањ, Србија. За првпат, тврдината се споменува во 15 век. денеска од неа има останато само рушевини.