Брезница (Ниш)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тврдина Брезница
Општи податоци
ГрадНиш
ЗемјаСрбија

Тврдината Брезница се наоѓа во близина на градот Ниш, Србија. Денеска, од неа има останато само рушевини[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дероко, Александар (1950). Средњевековни градови у Србији, Црној Гори и Македонији. Београд: Просвета.CS1-одржување: ref=harv (link)