Прејди на содржината

Бачка тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бачка тврдина
Карта
Општи податоци
ГрадБач, Војводина
ЗемјаСрбија

Бачка тврдинатврдина во градот Бач, Војводина, Србија. Изградена е во времето на унгарскиот крал Карло I Роберт (1338-1342). Во тогашно врерме, тврдината имала осум кули, ходници, кујна, бунар итн. кое означува дека градот во тоа време бил голем центар. По Мохачката битка, градот паднал под власта на Османлиите. Опишана е од Евлија Челебија. Во периодот од 1703-11 г., градот заедно со тврдината биле на неколкупати палени и рушени.

Поврзано[уреди | уреди извор]