Ваљево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валево
Ваљево
Град
Панорама на Валево, споменик на Стјепан Филиповиќ, Тешњар, стара воденица, езеро Петница, кула Ненадовиќ, река Градац.
Панорама на Валево, споменик на Стјепан Филиповиќ, Тешњар, стара воденица, езеро Петница, кула Ненадовиќ, река Градац.
Грб на Валево
Грб
Локација во Србија
Локација во Србија
Координати: 44°16′ СГШ 19°53′ ИГД / 
Држава Србија
Округ Колубарски
Населени места 77
Управа
 • Градоначалник Станко Терзиќ
Површина
 • Општина 905 km2 (349 sq mi)
Население (2011)
 • Град 59.073
 • Општина 90.312
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 14000
Повикувачки број +381 14
Таблици VA
Мреж. место valjevo.org.rs

Валево (српски: Ваљево, Valjevo) е град во Србија, седиште на општина Валево и на Колубарскиот управен округ. Сместен е во Западна Србија, во Колубарскиот округ, на нецели 100 километри југозападно од Белград. Градот е сместен во котлина низ којашто минува реката Колубара. Валево спаѓа меѓу поголемите и поразвиени населби во Србија. Според податоците од 2002 година, градот Валево има 62.470 жители, а целата општина Валево има 96.761 жители.