1444

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 14 век 15 век 16 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1444 г.  во други календари
Грегоријански календар 1444
MCDXLIV
Ab urbe condita 2197
Асирски календар 6194
Бахајски календар -400–-399
Бенгалски календар 851
Берберски календар 2394
Будистички календар 1988
Бурмански календар 806
Византиски календар 6952–6953
Еврејски календар 5204–5205
Ерменски календар 893
ԹՎ ՊՂԳ
Етиопски календар 1436-1437
Игбоански календар 444–445
Ирански календар 822–823
Исламски календар 847–848
Јапонски календар Какицу 4Буннан 1
(元年)
Јулијански календар 1444    MCDXLIV
Кинески календар 癸亥年月日
(4080/4140)
— до —
甲子年月日
(4081/4141)
Коптски календар 1160–1161
Корејски календар 3777
Календар Мингуо 468 пред РК
民前468年
Селевкидски календар 1755–1756
Тајландски сончев календар 1987
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1500–1501
 - Шака самват 1366–1367
 - Кали југа 4545–4546
Холоценски календар 11444
Џуче-календар нема (пред 1912)

1444 (MCDXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1444. година од новата ера, 444. од вториот милениум, 44. од 15 век и петта од 1440-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6952 и 6953 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6194 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5204 и 5205 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2197.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1444. година се протега во 4080 и 4081, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4140 и 4141 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1987. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 847 и 848 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]